راهکار هائی برای آماده سازی و موفقیت درفصل امتحانات

 
راهکار هائی برای آماده سازی و  موفقیت درفصل امتحانات

در فصل امتحانات   دانش آموزان  و مربیان و اولیا ی آنان در تمام سطوح آموزشی بفکر این هستند که چگونه این دوره را بسلامت و با نتیجه ی قابل قبول پشت سر بگذارند   برخی از نکات  مهم  برای  اهتمام برای ارتقاء کمی وکیفی ارزشیابی تحصیلی و امتحان  از سوی دانش آموزان را بشرح ذیل می باشد:
 
  -  مطالعه ی قبل از خواب

 معروفاست که داستان سرگرم کننده  و آرامبخش  پیش از بخواب رفتن است اما به جای خواندن داستان، سعی کنید کمی قبل از خوابیدن، مطالعه کنید. وقتی که خوابید، مغز شما  داده های جدید را در حافظه  تثبیت می کند، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که شما هر آنچه را که قبل از خواب میخوانید  آن را به یاد داشته باشید
 
- نمونه های سوالات مشابه و قبلی این امتحان را ببینید:

برای موفقیت در  امتحانات، هیچ راهی برای آماده شدن برای یک درس وجود ندارد. بهتر است از تمرینات  بر نمونه ی امتحانات قبلی استفاده کنید. این روش فقط پاسخ  یابی سؤال خاصی نیست،اما این شیوه به شما می آموزد که چگونه سوالات مشابه  را  از نظر ذهنی مرتب نموده  وپاسخ دهید، ( یک روش برای   آزمایش خودتان و رفع اشکالات، چگونگی سازماندهی پاسخ های خود   وچگونگی   محاسبه زمان  واهمیت سئوال با توجه با بارم و احتمال تکرار آن، وشناسائی ویژگی هر سوال- تحلیل سئوالاتی که چرا نمی توانید پاسخ دهید دراین پروسه نهفته است )
- بر اساس تقسیم اطلاعات فعالیت آماده سازی را دنبال کنید:

روش یادگیری نسبتا جدیدی که "تکرار پراکنده" نامیده می شود، شامل تقسیم اطلاعات به بخش های کوتاه است که به طور مداوم با رجوع  به آنها در مدت زمان طولانی  مورد بررسی  ومرور قرار می گیرند  . سعی نکنید یک جدول را یکبار ه حفظ  کنید، بلکه هر روز چند ردیف را  حفظ کرده و آنها را دائما بررسی کنید.
 
- خلق یک داستان

تبدیل یادگیری های خود به یک داستان  در حد ذهن مان  به ما کمک می کند تا اطلاعات را معنی دار بدانیم..
 
-  مطالعه در محل ونقاط متفاوت

محققان پیشنهاد می کنند که مطالعه ی با شرایط  یکسان در مکان های مختلف باعث کاهش احتمال فراموشی آن می شود. این روند به این دلیل است که هر وقت ما مکان های مطالعه را تغییر می دهیم، ما  از مغز مان می خواهیم که لینک های جدیدی با همان  محتوا ایجاد کند که باعث تقویت حافظه می شود..
 
-تنوع موضوعات درسی

دائم به یک موضوع نگاه نکنید، مواد درسی مختلف را در یک جلسه  زمانبندی مطالعه کنید. این روش به ما کمک خواهد کرد که از یک استراتژی مناسب برای یافتن یک راه حل برای یک مشکل استفاده کنیم.
 
- خودت را آزمایش کن

تست خودمان ممکن است یکی از بهترین روشهای آماده شدن برای آزمون واقعی باشد. نگران نباشید بعضی از اطلاعات را فراموش کردهاید. سخت تر این است که به یاد داشته باشید فراموشی موقتی اطلاعات در زمان تمرین، بیشتر احتمال دارد تا شما آن را در آینده به یاد آورید.
 
 -    نکات مهم از آنچه را که می خوانید بنویسید

محققان معتقدند که ما  یادگیری را  در هنگام نوشتن بصورت بهتری بخاط می سپاریم
 
- با  تُن صدائی که  می شنوید بخوانید

خواندن اطلاعات با صدای بلندی که خودتان می شنوید به معنای ذخیره آن به دو صورت است: خواندن  و شنیدن آن.
 
- بصورت گروهی  با همکلاسی ها به یاد آوری مطالب بپردازید

بسیاری  کار گروهی را بلد نیستند، اما   کسانی که از همکاری با دیگران سود می برند، مطالعه جمعی راه مطمئنی برای آنهاست. بعضی از همکلاسی ها را انتخاب کنید و هر روز چند بار برای بررسی مواد درسی  بحث کنید.
 
.- مراقبت  سلامتی خود باشید

خوردن غذای سالم و  قدم زدن در اطراف  خود  وورزش و  انجام  کاری که علاقه دارید در مدت کوتاه واستراحت مناسب، باعث بازیابی انرژی  می شود.
 

برای  مطالعه ی خود برنامه ریزی کنید

زمانبندی در برنامه ریزی یکی از مهمترین مهارتهایی است که دانش آموز باید داشته باشد. این هفته فقط با  مطالعه ی صرف کتاب تاریخ شروع نمی شود،  این کار را در روزهای هفته و با ساعات خاص در کنار سایر دروس تقسیم می کند.

- از وب گردی و بازی های آنلاین خودداری کنید

در شب امتحان همه ما از اعتیاد به سایت های شبکه های اجتماعی  رنج برده ایم . اگر از مطالعات خود در رایانه خود استفاده می کنید، از بعضی از برنامه های کاربردی استفاده کنید که مدت زمان کوتاهی اینترنت را متوقف می کنند تا امتحانات خود را تمام کنید.

- ورزش  وتامل وتمرکز 

محققان معتقدند که  تامل وتمرکز باعث کاهش اضطراب و تحریک توجه می شود. بنابراین تمرین مدیتیشن  واسنشاق هوای پاک برای چند دقیقه درطول روز  دنبال کنید..
تذكــر:
 
- امتحانات برای مچ گیری و فریب شما طراحی نشده اند  ، بنابراین در روز آزمون امتحان این احساس را از خود دور کنید  زیرا  این برداشت خسته کننده و  بر پاسخ های شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.
    -خودتان را متقاعد کنید که می توانید چگونه به سوالات پاسخ دهید، تلقین توانستن در موفقیت شما  اثر زیادی بجا خواهد گذاشت آن را در حال حاضر تجربه کنید.
 
ب) راهکار هائی برای موفقیت درامتحانات در هنگام برگزاری آنها

وقتی در سالن ویا محل برگزاری امتحانات نشسته ایم و در انتظار پرسش نامه ویا برگه ی سئوالات قرار داریم در مغز ما انبوهی ازداده ها وجود دارد وتا زمانی که ما آن نمونه سئوال را ندیده ایم.برخی از آن مقادیر ذهنی همراه با نگرانی ها در حال مرور وبرخی دیگر در وضعیت غلیان قرار دارد محیط وفضای  امتحان ممکن است   حسب هرماده ی درسی و رشته های مختلف متفاوت باشد.... درحالیکه چگونگی آماده سازی  برای امتحان وتثبیت یادگیری عامل تعیین کننده ی برای غلبه برفضای احساسی واسترس و عبور موفق از امتحان محسوب می شود.در این رابطه مواردی بوسیله ی  کارشناسان امر برشمرده شده که برخی از مهمترین آنها را  بشرح زیر یاد آوری می نمایند،  این مطلب بیشتر بر امتحانات نظری وبویژه دروس پایه و عمومی تمرکز دارد:
-  تمام سوالات را با دقت بخوانید:
  ممکن است  شما به دلیل استرس ناشی از فضای محل برگزاری امتحان ویا به دلیل خستگی در آماده سازی ویا   داشتن شتاب در پاسخگوئی در نحوه ی خواندن برخی پرسش ها  اشتباه کنید بنابراین وقتی ورق امتحانی را دریافت می کنید، ابتدا تمام سوالات را به دقت بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که با ظرافت  هدف یابی،مقصود هرسئوال را متوجه شده اید به تدریج با انتخاب خودتان  به سئوالات پاسخ داده   وهیچ سوالی را حتی با مقدارکمی  را که در مورد موضوع می دانید بی پاسخ نگذارید.
- زمان خود را مدیریت کنید:
در این نقطه خاص، باید با خودتان سختگیر ودقیق باشید.  محدودیت زمانی برای هر سوال  را درنظر داشته باشید ، بدون تردید آن را به صورت همزمان با برداشت مثبت خود پاسخ دهید، در غیر اینصورت نمیتوانید توجه و تمرکز را نسبت به سؤال حفظ کنید.
 
- برخورد  ماهرانه  با امتحان به این معنا نیست که شما   به طور مستقیم به پاسخ دادن فوری بپردازید  زیرا شما باید در وهله ی با بهره برداری از  چند دقیقه اول برای برنامه ریزی بلندکل وقت  در اختیار درج شده در سربرگ  به ساختارپردازی در نحوه ی پاسخگوئی اقدام کنید، و می توانید  در قالب موارد زیراین بخش را طراحی کنید :
با این پیش آماده سازی زمان زیادی را  برای این نوع پاسخ هی برای خود فراهم  کنید.: موضوع  نوشتن پاسخ، به عنوان مثال، نیاز به یک ساختار کلی شناخته شده است که مهم نیست چقدر  محتوا،با هم متفاوت است  : "مقدمه - متن - نتیجه گیری" بسیاری از دانش آموزان بر این باورند که نتیجه گیری آخرین جمله ای است که موضوع را پایان می دهد. اما نتیجه گیری از بهترین و قدرتمند ترین نیازها در این رویه است که در آن دانش آموز می تواند تمام ایده ها ی مرتبط را کنارهم با سبک خاص خود  جمع آوری کند  و پس ازمیان آنها نظر خود را در پایان با سیر پاسخگوئی تقویت کند .
 
- بیشرین  حجم یادآوری در هرمورد:

شما باید به تمام سوالاتی که پاسخ آن را میدانید جواب دهید و اولا ابعاد کامل آنها را به خاطر بسپارید.و سپس به  سوالاتی که هنوز در حال پردازش هستند و ممکن است زمان زیادی را تلف کنند مراجعه کنید.  اما در خصوص سوالاتی که  جواب آن را به خاطر ندارید، باید با نوشتن همه چیزهایی که در مورد موضوع می دانید  بخشهائی مانده را به یاد آورید،  واین روش ممکن است کافی باشد تا نمره ی بیشتری را از این سوال به دست آورید.
 - از ساده ترین به  سخت ترین  و از کوتاه تر به طولانی ترین:

برخی دانش آموزان با رفتن به سوی سخت ترین سوالات -  قبل از پرسش های آسان و همچنین پاسخ دادن به سوالاتی که نیاز به پاسخ طولانی دارند قبل از کوتاه جواب ، دچار اشتباه می شوند؛ این ممکن است باعث از دست دادن زمان بصورت غیرمنتظره ی شود.( شما به پایان وقت  رسیده اید و سوالاتی را می دانید ویا به خوبی می دانید پاسخ دهید، اما شما وقت  پاسخ دهی ندارید!.

- پاسخ های خود را به طور کامل  بررسی  کنید تا مطمئن شوید:
دانش آموزان هوشمند اغلب به خطا  به  ارائه ی زود هنگام  اوراق خود بدون تاییدو اطمینان ذهنی  مبادرت می نمایند، و این از اعتماد به نفس  فراوان آنان حاصل می شود. برای اطمینان کامل ، یک   نفس عمیق بکشید و سپس نگاه کلی به اینکه آیا   به تمام سوالات پاسخ داده اید به برگه بیندازید، و سپس پاسخ های خود را به عنوان اینکه ممکن است برای تصحیح اشتباهاتی که بدون  توجه انجام داده اید آنها را تصحیح کنید و نظراتی را که شما فکر می کنید ارزش ذکر کردن را دارند اضافه کنید . شما شگفت زده می شوید که چقدر این 10 دقیقه پایانی مفید خواهد بود.  زیرا این زمان آخرین فرصت برای اثبات دانش  ومیزان اطلاعات مرتبط شماست، آن را هدر ندهید.
تهیه وترجمه : نجوای کنگان
منابع:-Exam Writing Tips: How to Answer Exam Questions
 22Science-Backed Study Tips to Ace a Test- Shana Lebowitz-
 
 
   
 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.