«اینترسپت» آمریکا طرح “اصلاحات اسلامی درایران ” را کلید زده است


«اینترسپت» آمریکا طرح "اصلاحات اسلامی" را کلید زده است

ژوئن 18
 2018, دوشنبه
افشای اسنادی در «اینترسپت» نشان می دهد که آمریکا بدنبال پروژه ی "اصلاح اسلام" است

یک یادداشت منتشر شده ازسوی وزارت امور خارجه آمریکا به دولت دونالد ترامپ توصیه می کند تا "اصلاحات اسلامی" در ایران را تحرک بخشد.

بررسی این این توصیه ها آشکارمی کند که تلاش ها ی مورد نظر برای مقابله با نفوذ ایران و سازماندهی داعش در عراق و سوریه صورت گرفته است که با ابزار دپیلماسی عمومی برای تضعیف دو ایدئولوژی در دو موضوع مورد اشاره با تاکید مضاعف بر"اصلاحات اسلامی "شدت داده شده تا به فروپاشی آن دو بیانجامد.
نویسندگان مطلب یادآور میشوند: که تمرکز بر ایده اصلاحات اسلامی بعنوان بحث محوری در بالاترین سطح از وزارت امور خارجه در تابستان 2017 به شورای امنیت ملی آمریکا راه یافته بود، که پیگیری محتوی همراه با افزایش قدرت محافظه کاران افراطی در ایالات متحده از حاشیه به مرکز، و تاثیر آنها در سیاست خارجی آن کشور افزایش یافته است.
درادامه این مطلب آمده است: که گروه برنامه ریزی سیاسی مرتبط به "اصلاحات اسلامی "در سال 1947 ایجاد شده است و این پروسه عنوان مرکزی تحقیقاتی در وزارتخانه امورخارجه آمریکاست که تحت نظارت "برون هاوک "یکی از مدیران سابق دولت بوش قرار داشته است و مدیر این واحد و تیم او با "دیدگاه استراتژیک دراز مدت با روند بین المللی  اسلام" مقابله می کنند.
یک مقام ارشد آمریکایی می گوید: که این یادداشت به (انتخاب پسماندها) از دنیای وبلاگ نویسی ضد اسلام استفاده کرده است. . وبشکل حساسی دنبال شده است بطوریکه "سحر نوروزی زاده" که دراین پروژه درآمریکا مشغول فعالیت بود بعلت  مورد مشکوک  واقع شدن  در میزان علاقه اش به آمریکا از تیم مرکزی کنار گذاشته شده است.
این گزارش جزئیات دقیقی در مورد چگونگی دستیابی به اصلاحات  مورد نظر حاوی عباراتی در مورد توانمند سازی زنان برای گسترش اهداف امپراتوری آمریکا است. "دو گروه مهم ، زنان و جوانان وجود دارد، گرچه تنها   هدف احتمالی صرفاً  آنها نیستندو درکنار این دو گروه سایر اقشار نیز مورد هدف قرار دارند . اما زنان به عنوان هدف اصلی تبدیل پیام در جهان برای تاثیرگذار بر اسلام،انتخاب شده اند که به دولت ترامپ اجازه می دهد تا مولفه های اخلاقی و لیبرال آمریکا را حفظ کند!.وبه تفسیر دین و بی دینی  از منظر آمریکا اقدام کند "
از سوی دیگر همین منابع براین باورند: اصرار تیم برنامه ریزی سیاست بر استفاده از آن  رویه ممکن است تأثیر منفی بر آمریکا داشته باشد. "گرین می گوید:" ایده دخالت ایالات متحده  در دین بنام "اصلاحات در اسلام" وحشتناک است. " و در بحثهای داخلی در جوامع اسلامی، چه در ایران و چه در داخل آمریکا، دخالت در این امر، منجر به   بروز یک «منطقه خطرناک» خواهد شد. و مشخص می شود که آمریکا بعنوان دشمن اسلام عمل خواهد کرد وبا همین نام شناخته خواهد شد.
این سایت در سطور آخر مطلب خود، به نقل از یک دیپلمات آمریکایی که در افغانستان مشغول به کار است، می نویسد : این امر باعث گسترش تئوری های توطئه خواهد شد. وقتی رهبری آمریکا این ایده را پشتیبانی می کند، بسیاری از کارهای خوبی که دیپلمات های آمریکایی انجام می دهند بر روی زمین می ماند.
و سایت مذکور  در عبارات پایانی نتیجه گیری می کند: مسلمان خوب وبد یک مفهوم لغزنده است، با اشاره به سردرگمی مقامات آمریکا در مقابل دو طیف سنی و شیعه، سرمایه گذاری بر این روند ناشی بی تجربگی و کوته بینی آنهاست.
نکته : با بررسی این مطلب ومطالب مشابه مستند قابل انتشار مشخص می شود که دوسوی ارسال سیگنال مذاکره با آمریکا درداخل ایران وایالات متحده به چه هدفی می اندیشند.
تهیه وترجمه:نجوای کنگان
منبع:
The Intercept:Leaked State Department Memo Advised Trump
Administration to Push for “Islamic Reformation”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.